نیمه اول رو باختی؟ مهم نیست! نیمه دوم رو باهم میبریم....

بهترین راه ها برای رهایی از درد ها و رنج ها

بهترین راه ها برای رهایی از ناراحتی و رنج ها

The best ways to get rid of pain and suffering

جون جونی من، باید این واقعیت را بپذیریم که بخشی از زندگی جبر است و همیشه بر وفق مراد مان پیش نمی رود . در نظر بگیرید؛  ورزشکاران حرفه ای  حرفه ورزشی خود را به خوبی یاد گرفته اند! اما آنانی ماندگار می شوند که جدای از حرفه ورزشی،  به شخصیت حرفه ای‌ خود هم برسند! (هوای جون جونی شون وداشته باشند.)  آنها باید  روحیه قهرمانانه ای داشته باشند…

در این مقاله به بررسی  بهترین راه های رهایی از دردها و رنج ها می پردازیم.

این دردها و رنج ها می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مثلا این که کسی از نظر جسمی یا روحی به شما آسیب رسانده باشد، یا شاید از فاجعه ی وحشتناکی جان سالم به در برده باشید، شاید با حوادث ناگواری مانند آتش سوزی، سرقت مسلحانه یا موارد دیگری مانند مرگ عزیزان روبرو شده باشید. ممکن است از این وقایع تلخ، سالیان سال گذشته باشد اما همچنان غم و اندوه ناشی از آنها را در زندگی خود احساس کنید.

پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید…

چطور شادی را در خودمان پیدا کنیم؟ (راهنمای کامل خود درمانی)

کتاب *من و انگیزه هام برای شادی*نوشته دکتر هادی معماری   

برای نوجوانی که به تازگی شکست عشقی خورده است، ناراحتی به معنای پایان زندگی است. تخمین زده می شود که در هر 100 دقیقه، یک نوجوان اقدام به خودکشی می کند و تعداد خودکشی در خانواده های پردرآمد همانند خانواده های فقیر است. اما دلیل آن چیست؟ احتمالاً همه این نوجوانان از رخدادها  و ناراحتی هایی رنج می برند که موجب آزار آنها می شود. این افراد، نمی دانند که چگونه از این وضعیت اسفناک عبور کنند و مرگ را تنها راه رهایی از مشکلات می دانند. بنابراین آگاهی از تکنیک های رهایی از اندوه و غم برای هر فردی در زندگی لازم است.

اگرچه که ممکن است این مسئله در وهله اول ساده به نظر برسد اما در آن نکات زیادی نهفته است:

“اگر کمی از نگرانی های خود کم کنید حتما به کمی آرامش می رسید  و اگر عمده نگرانی های خود را رها کنید به آرامشی عمیق می رسید.”

مطمئن باشید که به سادگی می توانید راهی برای رسیدن به این آرامش پیدا کنید. همیشه   فرصت هست.  در حقیقت هر لحظه فرصتی است برای رها شدن و حس آرامش.

در ادامه به شرح این راه های آرامش بخش می پردازیم:

1- دلیل ناراحتی تان را پیدا کنید

گاهی اوقات شناسایی و پذیرفتن علت ناراحتی می تواند کار دشواری باشد. برخی از افراد به دلیل ترس از جدایی و داشتن اعتماد به نفس پایین، در روابط آسیب زا باقی می مانند چون فکر می کنند لیاقت بیشتر از این ها را ندارند! درحالی که این طرز فکر بسیار غلط، موجب محروم شدن آنها از شادی و زندگی سراسر غم و اندوه می شود.

اولین قدم برای رسیدن به شادی پس از آسیب دیدن این است که بفهمید دلیل ناراحتی تان چیست و ریشه همه عواملی که زندگی را به کام تان تلخ کرده، پیدا کنید.

2- احساس ناراحتی خود را ابراز کنید)من با احساسم زنده ام)

 

Express your frustration

شما باید بدانید که پذیرش احساسات درونی نشانه ی ضعف یا نداشتن غرور نیست. هیچ درست و غلطی در مورد احساسات وجود ندارد و هر انسانی در مواقعی از زندگی با آنها روبرو می شود. پس به جای مخفی کردن احساسات، آنها را بپذیرید و از راه های مختلف ابراز کنید. اگر ناراحت و پریشان هستید، احساسات خود و دلیل آن را روی یک کاغذ بنویسید و بسوزانید! از هر طریقی که می دانید، احساسات تان را تخلیه کنید و در خودتان نریزید.

 

3- در زمان حال زندگی کنید

بازگشت به گذشته برای هیچکس امکان پذیر نیست. اگر دائما به این فکر کنید که باید جور دیگری رفتار می کردید و به جای سکوت باید می جنگیدید، تنها شرایط را برای خودتان سخت تر خواهید کرد. یادآوری حادثه های تلخ گذشته و حسرت خوردن، هیچ دردی از شما دوا نمی کند و فقط موجب تشدید ناراحتی و و افسردگی تان می شود.

پس بپذیرید که گذشته ها گذشته و همه چیز تمام شده است. به جای آن در زمان حال زندگی کنید و به روزهای خوبی که در آینده پیش رو دارید، فکر کنید. اگر دچار اختلال روحی و استرس پس از سانحه هستید، می توانید از یک مشاور یا متخصص کمک بگیرید. بارها و بارها با تمام این دردها و ناراحتی ها، مبارزه کنید و قبول کنید که نمی توانید به عقب برگردید و خوشبختی را در آنجا پیدا کنید. ذهن تان را از اتفاقات تلخ گذشته پاک کنید و از انرژی، امکانات و استعدادهای فعلی خود، نهایت استفاده را ببرید.

4- از تعریف کردن وقایع تلخ گذشته برای دیگران دست بردارید

گاهی اوقات ما یک داستان غم انگیز را بارها و بارها تعریف می کنیم تا به این طریق دردهایمان را تسکین دهیم. اما آیا یادآوری دائم این وقایع، روش مناسبی برای تسکین دردها ست؟

البته حرف زدن در مورد احساسات و تجزیه و تحلیل کردن آنها کار بدی نیست اما اگر این کار را سال ها ادامه دهید، فقط ناراحتی و اندوه درونی خود را تغذیه می کنید و به آن قدرت می بخشید.

 

یادآوری خاطرات تلخ، هیچ گاه گذشته را تغییر نمی دهد. با تعریف کردن یک داستان دردناک و توضیح دادن آن برای همه، نمی توانید خوشبختی را پیدا کنید. خوشحالی زمانی به سراغ تان می آید که خاطرات شیرین را جایگزین تجربیات دردناک  گذشته خود کنید.

5- خودتان را ببخشید ! بله …جون جونی تان را ببخشید

این که شما مقصر اتفاقات گذشته باشید یا نباشید مهم نیست، چیزی که مهم است این است که با خودتان مهربان باشید و اگر اشتباهی مرتکب شده اید، آن را فراموش کنید. هیچ انسانی از اشتباه کردن مبرا نیست اما نکته ی مهم، درس گرفتن از اشتباهات است. از دید مثبت به موضوع بنگرید و این را بدانید که اشتباه کردن، راهی برای یاد گرفتن و کسب تجربه است. حتی اگر به شدت احساس پشیمانی می کنید هم لیاقت این را دارید که از همین امروز از خودآزاری دست بردارید و با خودتان ملایم تر باشید.

بنابراین دو راه برای شما وجود دارد: یا خود را تنبیه کنید و تسلیم بدبختی شوید یا این که خودتان را ببخشید و درهای خوشبختی را به روی خود باز کنید. این مسئله به تصمیم شخصی شما بر می گردد. اگر بخواهید تصمیم عاقلانه ای بگیرید، کدام یک را انتخاب می کنید: خشم  وخودآزاری و ناراحتی طولانی مدت، یا بخشش خود و گام برداشتن به سمت خوشبختی؟

 

6- بازی “سرزنش دیگران” را متوقف کنید و نقش قربانی‌ را کنار بگذارید!

شاید شما در جریان اتفاقات تلخ گذشته یک قربانی بوده اید و بدون هیچ تقصیری، مورد ظلم و خشونت واقع شده اید. جریانات گذشته هر چه بوده تمام شده و باید به زندگی خود ادامه دهید. شما مسئول اتفاقات گذشته نیستید اما در حال حاضر مسئول تغییر نگرش خود هستید. سرزنش کردن دیگران فقط شما را به عقب می راند و در گذشته محبوس می کند. پس تا زمانی که دست از سرزنش دیگران بر ندارید، نمی توانید به خوشحالی برسید. از خودتان بپرسید که آیا عقلانی ست که به کسی که در گذشته به شما آسیب زده است، اجازه دهید بر زمان حال تان نیز تسلط پیدا کند؟

هیچ گاه فراموش نکنید که همه ی ما در يك دنيای پرنقص و اشكال و با آدم هايی كه مثل خودمان پر از اشتباه و نقص‌ هستند، زندگي می ‌كنيم. پس به خاطر اشتباهات و گناهانی که از دیگران سر زده، آن ها را سرزنش نکنید.

 

7- اجازه ندهید ناراحتی ها به قسمتی از هویت تان تبدیل شود

اگر همه کارهایی که انجام می دهید و تمام روابط تان حول وحوش مسائل آزاردهنده ی گذشته باشد، دستیابی به آرامش و نشاط، دشوارتر خواهد شد.

شاید با یادآوری خاطرات گذشته، بتوانید خودتان را تخلیه کنید اما با ادامه ی این کار به گذشته ی خود قدرت می دهید و آن را به بخشی از هویت تان تبدیل می کنید. شما باید از تجربیات گذشته درس بگیرید و از آنها برای داشتن زندگی بهتر استفاده کنید اما نباید زندگی کنونی خود را حول آن بنا کنید.

8- روی احساسات تان کار کنید

Work on your feelings

زمانی از روز را به آرامش و تمرکز اختصاص دهید و برای بدست آوردن آرامش درونی، از تکنیک های مدیتیشن و مراقبه استفاده کنید.  در حین انجام این کار به احساسات خود و نحوه ی پاسخ دادن به آنها فکر کنید. من با احساسم زنده ام…

مکتوب کردن احساسات نیز راهی عالی برای درک بهتر آن هاست. نوشتن احساسات روی کاغذ، باعث تفکیک حس های مختلف، کاهش مجادله با خود و همچنین کاهش استرس و هیجان می شود. البته نوشتن احساسات، فقط مربوط به احساسات تلخ و منفی نیست و شما باید از نوشتن احساسات خوب شروع کنید تا روحیه ی مثبتی پیدا کنید.

9- روی موارد مثبت و شادی بخش زندگی تمرکز کنید

مراقب جون جونی تون باشید؛  به جای تمرکز دائمی روی ناراحتی های خود، به کارهایی بپردازید که باعث شادی و نشاط شما می شود. برای رسیدن به این هدف، به انجام کارهای سخت و پیچیده نیاز ندارید، شما می توانید از کارهای ساده شروع کنید.

دکتر معماری:

(هیشکی به اندازه خودت ، نمی تونه به خودت حال بده! )

پس منتظر هیشکی ننشینید.

 

به بقیه ی روز خود فکر نکنید و فقط روی لحظه ی کنونی متمرکز شوید. آرامش را به دل خود راه دهید و برای چند لحظه هم که شده، خود را از همه چیز رها و آزاد کنید. صرف نظر از دردی که تجربه کرده اید، به این فکر کنید که در این لحظه از چه چیزی می توانید لذت ببرید؟ آیا دراز کشیدن زیر آفتاب برای لحظه ای شما را از غم و اندوه دور می کند؟ آیا درست کردن غذای مورد علاقه تان یا رفتن به یک رستوران خوب می تواند شما را خوشحال تر کند؟ پس منتظر چه هستید؟ از همین امروز به سراغ کارهایی بروید که از انجام دادن آنها لذت می برید.

 

10- از انزوا و گوشه گیری، اجتناب کنید

بیشتر افراد پس از شکست، گوشه گیر می شوند چون دوست ندارند ضعف خود را به دیگران نشان دهند. شما نباید احساس آسیب پذیری کنید،  به جای آن باید سعی کنید از حمایت افراد دیگر بهره مند شوید. نیمه ی اول رو باختی! مهم نیست…

می توانید برای خوردن غذا، پیاده روی  و تماشای فیلم، به دیگران ملحق شوید و از عصبانیت یا غم خود فاصله بگیرید. شما نباید ناامیدی و ناراحتی را در هر لحظه از روز با خود حمل کنید و این بار را به دوش بکشید. وقت گذرانی با عزیزان و دوستان این فرصت را به شما می دهد تا برای چندین ساعت احساس رهایی کنید و به تدریج خود را از این وضعیف اسفناک بیرون بکشید.

11- ورزش کنید

ورزش های ساده ای مانند پیاده روی، شنا، باغبانی و حتی رقص، می تواند موجب آرامش و دوری از غم و اندوه شود. از ورزش های ملایم شروع کنید و به تدریج شدت و زمان آن را بیشتر کنید. به این ترتیب از آسیب دیدگی مفاصل نیز جلوگیری می شود. بخصوص ما این 5 حرکت یوگا را به صورت روزانه توصیه می کنیم

12- نفس عمیق بکشید

هنگام عصبانیت و ناراحتی، نفس عمیق بکشید تا دردهای شما تسکین پیدا کند. ( کتاب خداحافظ افکار منفی را توصیه می کنیم)

در زمان رویارویی با خشم و عصبانیت، ریتم تنفس شما سریع و کم عمق تر خواهد شد و این می تواند موجب اضطراب یا وحشت شود. در عوض سعی کنید آرام و عمیق نفس بکشید.

این به شما کمک می کند احساس کنترل بیشتری داشته باشید و آرامش خود را حفظ کنید و از هرگونه تنش یا اضطراب رهایی یابید.

13- کتاب های آرامش بخش و انگیزشی بخوانید

کتاب های زیادی در مورد روش های شاد زیستن و جذب انرژی های مثبت وجود دارد که می توانید در مواقع مورد نیاز مطالعه کنید و به کمک توصیه های ارزشمند آنها، ناراحتی خود را تسکین دهید.

14- در مواقع مورد نیاز، از یک مشاور کمک بگیرید

ناراحتی می تواند شما را خسته، مضطرب، افسرده و بدخلق کند. این می تواند موجب تشدید وضعیت بد روحی شما شود.

اگر فکر می کنید رهایی از این شرایط سخت برای شما دشوار است، از یک مشاور یا متخصص کمک بگیرید. مشاوران، توصیه ها و روش های درمانی مناسبی برای حل مشکل شما ارایه خواهند داد.” یک مشاور دلسوز و کاربلد”

15-گوش دادن به این موسیقی های ساخته شده توسط روانشناسان

موسیقی هایی بسیار موثر توسط روانشناسان و آهنگ سازان فقط برای کاهش اشفتگی ذهن ساخته شده است که توسط کاربران استفاده می شوند و بسیار موثر تشخیص داده شده اند. در گام اول توصیه می کنیم این موسیقی ها را دانلود کنید و از همین امروز روزانه 3 بار (هر بار حداقل 10 دقیقه) به آنها گوش دهید.

من با احساسم زنده ام

 

16- حواس خود را پرت کنید

هنگام مواجهه با ناراحتی و هجوم افکار منفی، حواس خود را به چیزهای دیگر پرت کنید. در فعالیت های لذت بخش و پرتحرک شرکت کنید و با دوستان خود وقت بیشتری بگذرانید. می توانید از سرگرمی های مختلف مانند عکاسی، خیاطی یا بافندگی و موارد دیگر، استفاده کنید.

 

17- خواب خوب و کافی داشته باشید

بسیاری از افراد در زمان ناراحتی، خواب خوب و باکیفیتی ندارند. خواب کافی، تاثیر زیادی بر خلق و خوی انسان دارد و اگر می خواهید به زندگی عادی خود برگردید، نباید خود را از خواب کافی محروم کنید.

برای دستیابی به این هدف، هر شب در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و صبح ها در یک ساعت معین از خواب بیدار شوید و از چرت زدن در طول روز خودداری کنید. در صورت ادامه مشکلات خواب، به پزشک مراجعه کنید.

18- شادی را در چیزهای کوچک جستجو کنید

خوشحال کردن یک کودک، کمک به افراد نیازمند و یا غذادادن به حیوانات می تواند باعث ایجاد شادی در شما شود. مثبت اندیش باشید، دل رئوفی داشته باشید و آن چه باعث از بین رفتن شادی میشود را کنار بگذارید.

19-نصب اپلیکیشن ملودی های مثبت اندیشی (فوق العاده موثر)

یک اپلیکیشن فوق العاده که به داشتن تمرکز و کاهش خستگی های فکری روحی کمک شایانی می کند، را روی گوشی خود نصب کنید.  بقیه مراحل بسیار ساده و کار کردن با آن کاملا بی دردسر و رایگان است. شامل یک سری ملودی و راه کارهای فوق العاده موثر (روزانه حداقل 20 دقیقه از این اپلیکیشن استفاده کنید):

 

20- ببخشید و فراموش کنید

 • بخشندگی باعث از بین رفتن استرس در فرد میشود.
 • خشم خود را کنترل کنید.
 • اشتباهات خود را بپذیرید و به خاطر آنها معذرت خواهی کنید.
 • همیشه از کسی که به شما کمک می کند تشکر کنید.

21- از چیزهای زیبا عکس بگیرید

برای ثبت خاطرات خوب از آنچه پیرامون‌تان رخ میدهد عکس‌برداری کنید. از طبیعت، محیط اطراف، گل‌ها، لبخند یک کودک و یا هر چیز جالب دیگری عکس بگیرید.

برای گرفتن عکس  می توانید از گوشی همراه یا دوربین عکاسی استفاده کنید.

22- با افرادی که باعث خندیدن شما می‌شوند وقت بگذرانید

هر چقدر می توانید لبخند بزنید و خودتان را دوست داشته باشید. با افراد شاد و افرادی که باعث شادی شما می‌شوند وقت بگذرانید. خنده باعث ایجاد هورمون اندورفین می‌شود و به شما احساس خوبی می‌دهد.

23- به دنبال یادگیری و رشد باشید

 • یادگیری و شکست فرایندی است که در هنگام رشدکردن اتفاق می افتد.
 • چیزهای جدیدی یادبگیرید که باعث شادی و معنابخشی به زندگی شما می‌شود.
 • نسبت به شکست هایتان واکنش مثبت نشان دهید و ناامید نشوید.
 • در زندگی اهل ریسک باشید.

24- از سختی ها به عنوان فرصت‌ یادگیری استفاده کنید

از چالش ها و مشکلاتی که برایتان رخ می دهد می‌توانید چیزهای جدیدی یاد بگیرید و مقدمات رشد و پیشرفت خود را فراهم کنید. نیمه ی دوم رو با هم می سازیم و می بریم…

مشکلات باعث قوی تر شدن شما می‌شوند. از مشکلات فرار نکنید و با یک استراتژی مناسب برای مواجهه با آن اقدام کنید.

25- زیاد لبخند بزنید

جون جونی من ، خنده زیباترین لباسی است که می تواند روی صورت شما قرار بگیرد. خنده باعث مثبت شدن نگرش شما می‌شود و با تولید هورمون اندورفین سطح استرس را پایین می‌آورد.

26-نکات ریز تکمیلی

 • تلاش نکنید که همه چیز را کنترل کنید. بیش از ۹۰ درصد اتفاقاتی که رخ می دهند خارج از کنترل ماست.
 • خشم و ناراحتی تان را مدیریت کنید. با کمک این راهنما
 • اشتباهات تان را جبران کنید یا اگر قابل جبران نبود از آنها درس بگیرید!
 • به خود افتخار کنید. حتی اگر شکست خورده اید بدانید که تلاش خود را کرده اید.
 • از روابط بد و ناسالم دوری کنید. روابطی ناسالم هستند که افکار منفی را وارد ذهن شما می کنند.
 • از شکست نترسید. اگر شکست نخورید موفق نمی شوید.
 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. شما در واقع فقط ظاهر زندگی دیگران را می بینید.” مگه خودت چته؟!”
 • 10 سال پیش رویتان را مجسم کنید. سپس 20 سال و 30 سال بعد. متوجه خواهید شد که خیلی چیزهایی که الان نگرانش هستید در یک بازه طولانی مدت واقعا اهمیت چندانی ندارد ر. ●کارهایتان را جمع و جور کنید. طبق گفته جورجیا وتکین معاونت روانپزشکی در مدرسه پزشکی مونت سینا، اتمام یک کار کوچک حس اقتدار را در شما افزایش می دهد و سطح استرس شما را پایین می آورد.
 • دو تا لیست تهیه کنید: در یکی ریشه های نگرانی و استرس تان و در دیگری راه مقابله با آن ها را بنویسید. هم زمان که این کار را می کنید، خودتان را تصور کنید که “ذخیره نگرانی” درونی خود را تخلیه می کنید.
 •  بخندید. تحقیقات نشان می دهد که خنده نگرانی را تسکین می دهد، سیستم دفاعی بدن را بهبود می بخشد و تحمل درد را آسان تر می کند.اگر برای مدت زیاد نمی توانید ذهن تان را آرام کنید، این کار را با ده دقیقه تماشای یک فیلم کمدی شروع کنید. من با احساسم زنده ام

 

حرف اخر

دکتر معماری:

(هیشکی به اندازه خودت ، نمی تونه به خودت حال بده! )

پس منتظر هیشکی نشینید.

 

تجربه ی روزهای سخت و رویارویی با مشکلات، امری معمول است و همه ی ما در برهه ای از زندگی با آن مواجه می شویم. اما مدیریت احساسات و دوری از ناراحتی، مهارتی ست که لازم است در زندگی بیاموزیم. گذشت زمان به پردازش احساسات و تسکین دردهای ما کمک زیادی می کند اما شما می توانید با راهکارهای مختلفی که در این مطلب به آنها اشاره شده است، این مدت زمان را به حداقل برسانید و سریع تر به زندگی نرمال و شاد خود بازگردید.

همه ی افراد لایق خوشبختی و خوشحالی هستند اما مهم ترین شخصی که می تواند این هدایای ارزشمند را به شما تقدیم کند، تنها خودتان هستید! بله جون جونی تان! این شما هستید که باید تصمیم بگیرید قوی باشید و با قدرت تمام از مشکلات عبور کنید و به سمت روزهای خوش زندگی حرکت کنید. همیشه این جمله را به خاطر بسپارید که “درد اجباری ست اما رنج کشیدن اختیاری ست ( یادتون باشه! همیشه تصمیم و انتخابی متفاوت تر و بهتر هست…دکتر معماری)

 

نیمه اول رو باختی؟

مهم نیست…

نیمه دوم رو باهم درستش می کنیم و می بریم…

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا