آموزش برقراری ارتباط راحت با دیگران

آموزش برقراری ارتباط راحت با دیگران

Learning to communicate easily with others

شیوه‌ی برقراری ارتباط ما با دیگران تا حد زیادی روی زندگی‌ای که تجربه خواهیم کرد تاثیر می‌گذارد. درآمد، رابطه‌ها و مسیر شغلی ما همگی در گرو نوع برقراری ارتباط ما با دیگران است. فارغ از اینکه هدف‌، شغل یا خواسته‌های شما چیست، راهی برای فرار از این مسئله وجود ندارد: این روابط شخصی است که دنیا را اداره می‌کند. در این میان چگونه برخی افراد قادرند در زمانی کوتاه تقریبا با هر کسی ارتباط برقرار کنند و در مقابل برخی شبکه‌ای خالی از رابطه دارند؟ در این مقاله از سایت دکترمعماری  درباره‌ی اینکه چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم بیشتر خواهیم خواند.

بدون در نظر داشتن شهرت و مقام، مردم همچنان مردم‌اند و راه‌های برقراری ارتباط با آنها همیشه یکسان است. فرقی ندارد این نکته‌ها را برای ارتباط با همسایه‌ی دیوار‌ به‌ دیوارتان به کار ببرید یا یکی از آدم‌های مشهور و یا دختر زیبایی که در مهمانی دیده‌اید. این روش‌ها تا حدودی زیادی بر روی همه‌ی آدم‌ها کار می‌کند.

1. تصنعی رفتار نکنید ( جون جونی من خودت باش)

برای اینکه بدانیم چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنیم، اول باید گفت که طبیعی رفتار کنید. رابطه‌ تنها در صورتی عملی می‌شود که شما واقعا به آن اهمیت بدهید. هر چیزی کمتر از این را دیگران متوجه می‌شوند. اگر به کسی که سعی دارید با او رابطه برقرار کنید علاقه‌ی واقعی ندارید، بی‌دلیل تلاش نکرده و تصنعی رفتار نکنید. آره خودت باش ، مگه خودت چته؟!

۲. همه چیز را به خودتان ربط ندهید

وقتی در مکالمه‌ای کسی مشغول صحبت کردن است، صحنه را به او واگذار کنید. برخی گمان می‌کنند اگر وسط داستان دیگران بپرند و آن را به نوعی به زندگی خود ربط دهند به بهبود رابطه کمک کرده‌اند. گرچه این رفتار اگر به تعداد دفعات محدود استفاده شود چنین تاثیری دارد، هیچ چیز به اندازه‌ی استفاده‌ی مکرر آن اثر معکوس روی رابطه‌ی شما نمی‌گذارد.

شما نمی‌توانید اعتماد دیگران را جلب کنید اگر آنها هربار که می‌خواهند حرف بزنند احساس کنند شما قرار است وسط حرف‌های‌شان بپرید. چنین کاری تمرکز گوینده را مختل می‌کند و سرمایه‌گذاری احساسی او را برای مکالمه باز پس می‌گیرد، علاوه بر این فرد برای ادامه‌ی صحبت با شما مردد می‌شود. ( کتاب خداحافظ افکار منفی را توصیه می کنیم)

۳. مراقب عبارت‌های تائیدی خود باشید

حرفت را بزن حقت را بگیر البیته هر چیزی راه و روش خاص خودش را دارد!

دوست نزدیکی دارم که هر وقت از این عبارت‌ها استفاده می‌کند دلم می‌خواهد به او هشداری بدهم. وقتی با هم پای تلفن یا حضوری صحبت می‌کنیم، به رغم اینکه نیت بدی ندارد، خیلی واضح متوجه می‌شوم که چه وقت دیگر به حرف‌هایم گوش نمی‌کند. او عادت دارد از عبارت‌های تائیدی مانند «اوهوم»، «خب»، «چه عالی»، «اوه» و … استفاده کند. در حالیکه این عبارت‌ها وقتی برای تظاهر به گوش دادن استفاده می‌شوند بسیار واضح و حواس‌پرت‌کن به نظر می‌آیند.

البته همه‌ی ما دائما و تا حد زیادی مشغول انجام چند کار همزمان هستیم. به همین دلیل شرطی شده‌ایم که گاهی به جای گوش دادن به حرف‌های فرد مقابل این عبارت‌ها را به کار ببریم. اما اگر تا این لحظه کسی به شما این مسئله را گوشزد نکرده باشد که تا چه اندازه این رفتار برای گوینده توهین‌آمیز و مشخص به نظر می‌آید، ممکن است هیچ وقت متوجه آن نشده باشید. به عنوان یک قانون کلی همیشه به دیگران به شیوه‌ای گوش بدهید که دوست دارید به شما گوش کنند.

۴. وانمود نکنید همه‌چیز را می‌دانید

Don't pretend you know everything

وقتی با دیگران حرف می‌زنیم دلمان می‌خواهد نشان بدهیم که اطلاعات بالایی داریم و تحصیل‌کرده هستیم. برای برخی پذیرفتن این واقعیت که بار اول است بعضی اطلاعات را می‌شنوند دشوار است. مدیران زیادی هستند که راهنمایی گرفتن از دیگران برای‌شان گران تمام می‌شود، زیرا گمان می‌کنند باید همه‌چیز را بدانند و آن کسی باشند که به سایرین راهنمایی می‌دهد. از آن طرف هم کارکنان مایلند خود را اثبات کنند، بنابراین سعی در پوشاندن نقاط ضعف خود دارند. اما همه‌ی ما در مکالمه‌هایی قرار گرفته‌ایم که خودمان می‌دانیم تنها به این دلیل مطلب مهمی را بیان کرده‌ایم که بشنویم دیگران درباره‌ی آن اطلاعات ناچیزی دارند.

تجارب و عنوانی که دارید اهمیتی ندارد، اگر می‌خواهید با دیگران ارتباط برقرار کنید و نفوذی روی آنها داشته باشید، باید به آنها حس ارزشمندی بدهید. از کتاب آیین دوست‌یابی دیل کارنگی، قانون نهم را برای پیدا کردن دوست و نفوذ بر دیگران می‌خوانیم:

«به دیگران این احساس را بدهید که مهم هستند، و این کار را صادقانه انجام دهید

زمانی که دیگران بدانند وجودشان ارزشمند است، احساس خوبی پیدا می‌کنند که به آنها اجازه‌ی بیان بیشتر خودشان را می‌دهد. بنابراین مراقب خودبینی‌تان باشید و سعی کنید کنترل رفتارتان را به دست منیّت خود ندهید.

5. دیوانه‌وار توجه نشان دهید

در کتاب (جذابیت زیبایی نیست) ویژه اشاره کرده ام که توجه کردن به چه اندازه در جذاب بودن موثر است…

اگر توجه نکنید تقریبا غیرممکن خواهد بود که بتوانید به شکلی واقعی پیشنهاد کمک بدهید. منظور توجهی واقعی است نه اینکه فقط بدانید چه کسب‌وکاری راه انداخته‌اند و چه ورزشی دوست دارند! قبل از تلاش برای برقراری رابطه تحقیق خود را با خواندن نوشته‌های وبلاگ، کتاب‌ها و مقاله‌های آنها آغاز کنید. سوابق و اشتیاق‌ آنها را جستجو کنید. زمانی حقیقی را صرف کنید تا آنچه واقعا برای آنها اهمیت دارد و اینکه چطور می‌توانید به آنها کمک کنید را بفهمید.

 

6.زمینه مشترک پیدا کنید

شاید از نظر شما صحبت کردن با شخصی که شناخت کافی نسبت به او ندارید، ترسناک به نظر برسد اما می توانید زمینه های گفتگویی مشترک بین خودتان و این شخص را پیدا کنید. پیدا کردن زمینه مشترک، آسان تر از آن چیزی است که فکر می کنید. فقط حواستان به مواردی باشد که شخص در طول مکالمه گاه به گاه می گوید تا ببینید آیا می توانید به برخی موارد مشترک برسید یا نه، مانند یک تیم ورزشی مورد علاقه، گروه موسیقی یا حتی اینکه هرکدامتان چند تا خواهر و برادر دارید.

7. به دیگران حس راحتی را انتقال دهید

Give others a sense of comfort

راه دیگری برای ارتباط با افرادی که از قبل می شناسید، حس راحتی دادن به آن هاست. حس حمایتی خود را پایین بیاورید، دوستانه رفتار کنید، از آن ها تعریف کنید و کاری کنید در کنار شما احساس راحتی کنند. در مورد آنچه می گویند قضاوت نکنید، آن ها را گیج نکنید، یا به طور کلی طوری عمل کنید که مشکلی نباشد.

همچنین، در یک فاصله مشخص بایستید و طوری به نظر نرسید که واقعاً به او توجه نمی کنید زیرا این کار شما باعث می شود مردم از صحبت کردن با شما احساس امنیت و خوشحالی کنند، و بتوانند خیلی راحت تر با شما ارتباط برقرار کنند.

  • روی صمیمیت و انرژی مثبت آن ها کار کنید و به افراد اجازه دهید احساس کنند که می توانند هر چیزی را به شما بگویند و احساس امنیت کنند. اگر احساس کنند که شما عمیقا از آن ها انتقاد می کنید یا آنچه را که به شما می گویند، با پنج دوست دیگر نزدیک خود به اشتراک می گذارید، دیگر نمی توانند با شما ارتباط بگیرند .
  • اگر یکی از دوستان شما روز بدی داشته باشد، کمی محبت ، خواه یک دست کشیدن پشت شانه او یا قرار دادن دستتان روی بازوهایش ، می تواند احساس راحتی بیشتری به او بدهد.

8.واضح صحبت کنید

اگر واقعاً می خواهید با مردم ارتباط برقرار کنید، پس باید آماده باشید تا گشاده رو بوده و به آن ها اجازه دهید بخشی از شخصیت شما را ببینند. بعضی از افراد نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند، زیرا خیلی محافظه کار هستند یا خیلی می ترسند که در برابر سایر افراد آسیب پذیر باشند . قطعا شما هم نمی خواهید دیگران فکر کنند که شما خیلی بسته هستید یا خیلی زندگی خصوصی و محدودی دارید. اگرچه لازم نیست که هر چیز کم و کوچکی راجع به خودتان را به آن ها اطلاع دهید. همزمان با آشنایی با افراد جدید، کمی از خودتان اطلاعات شخصی به آن ها بدهید تا احساس کنند شما انسان راحتی هستید و آن ها واقعاً می توانند با شما ارتباط برقرار کنند.

در آخر باید گفت:

It doesn't matter if you lost the first half, we will win the second half together 1 

همه‌ی موارد بالا موارد ساده‌ای هستند که متاسفانه کمتر استفاده می‌شوند، همگی راه‌هایی هستند برای به یاد ماندن. شما می‌توانید کارت تبریک تولد بفرستید. شما کاربران عزیز همچنین میتوانید از طریق سایت دکتر معماری کتاب شک نکنید همه چیز ارتباط است را تهیه نمایید.

سعی کنید که واقعا کمک‌کننده باشید. متعجب خواهید شد وقتی بفهمید کارهای بسیار ساده چطور انجام نشده‌ باقی مانده‌اند. در نهایت به یادماندنی بودن آنقدرها که برخی فکر می‌کنند سخت نیست!

شما کاربران عزیز سایت میتوانید برای دریافت مشاوره و ارتباط با مجموعه دکتر معماری از طریق شماره تماس زیر اقدام نمایید:

021-44408865

یا

پیامک و واتساپ

0912-087-5890

واقعاً ارتباط همه چیز است شک نکنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا