چگونه گذشته را فراموش کنیم؟

چگونه گذشته را فراموش کنیم؟

It doesn't matter if you lost the first half, we will win the second half together 1

خیلی ها معتقدند گذشته ها هیچ وقت نمی گذرند؛ همیشه چیزی از گذشته در زندگی انسان باقی می ماند و امتداد پیدا میکند و اثرش را در بخش های مختلف حال و آینده ی زندگی فرد باقی می گذارد. حالا می خواهیم از این گذشته ای که همه ی ما در زندگی کم و بیش تجربه اش کرده ایم، دست بکشیم و در زندگی حال و آینده مان متمرکز شویم.

فراموش کردن گذشته یعنی قبول کنید که برای تغییر گذشته کاری از دستتان برنمی آید. درمواجهه با شکستتان شما هرچه از دستتان برمی آمده کرده‌اید. باید بدانید که تا جاییکه می‌توانسته‌اید خوب، مهربان و موثر بوده‌اید. اگر قرار بود به عقب برگردید مطمئناً نمی‌توانستید کاری بیش از آن انجام دهید.

و همه‌ی ما این جمله‌ی معروف را شنیده‌ایم که گذشته‌ها گذشته است و شاید بارها هم آن را به‌زبان آورده باشیم اما برای خیلی از ما، گذشته نه‌تنها جایی نرفته بلکه هر روز همراه‌مان است. بسیاری از ما هر روز را با مرور خاطرات و اتفاق‌های ناگوار گذشته سپری می‌کنیم، بارها خودمان را سرزنش می‌کنیم، شرمنده می‌شویم، خجالت می‌کشیم، در خودمان می‌شکنیم و… اما تا کی می‌توانیم این روند را ادامه دهیم؟ زندگی حال و آینده‌‌مان چه می‌شود؟ در ادامه با این مقاله که چند راهکار مناسب را معرفی میکنیم با سایت دکتر معماری همراه باشید.

 ( یادتون باش! همیشه تصمیم و انتخابی متفاوت تر و بهتر هست…دکتر معماری)

1. طرز فکرتان را عوض کنید

اگر ذهن‌تان دائما روی چیزهای منفی تمرکز کند که در گذشته اتفاق افتاده‌ است، آنگاه زندگی‌تان در جهت منفی پیش خواهد رفت. زندگی شما در جهت افکار غالب‌تان حرکت می‌کند، بنابراین هر چیزی که ذهن‌تان را روی آن متمرکز کنید، زندگی و احساسات‌تان نیز همان را دنبال خواهد کرد. ( کتاب خداحافظ افکار منفی را توصیه می کنیم) 

2. برخی از دوستان‌تان را کنار بگذارید

Cut out some of your friends

گاهی اوقات با افرادی دوست هستید که از اعماق وجودتان می‌دانید هیچ کار مثبتی در زندگی‌تان انجام نمی‌دهند، به‌جز آنکه شما را در زندگی عقب می‌اندازند. اگر احساس کردید یک رابطه‌ی دوستی باعث به‌تعویق‌افتادن اهداف‌تان در زندگی می‌شود، هیچ ایرادی ندارد که آن رابطه را قطع کنید. دوستان منفی هیچ جایی در زندگی شما ندارند؛ چون شما قصد دارید روی چیزهای مثبت تمرکز کنید، پس آنها را کنار بگذارید. شما باید خودتان را متمایز و جدا کنید تا بتوانید در جایی باشید که آرزو دارید. شما باید از دوستانی که همیشه کارهای اشتباه گذشته‌تان را به‌یاد شما می‌آورند، فاصله بگیرید. شک نکنید ارتباط همه چیز است  …

وقتی می‌گوییم خودتان را متمایز و جدا کنید، منظورمان این است که به آنچه در اطراف‌تان می‌گذرد، هیچ توجهی نکنید و روی خود و دیدگاه‌تان تمرکز کنید. در این وضعیت چون با خودتان خلوت می‌کنید، ممکن است به‌شدت احساس تنهایی کنید اما این هزینه‌ای است که باید بپردازید تا بتوانید در جایی باشید که آرزو دارید.

۳. برای خودتان هدف تعیین کنید

یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که در فراموش کردن گذشته به شما کمک می‌کند، تعیین اهداف برای آینده است. شما باید این واقعیت را بپذیرید که دنیا به آخر نرسیده است و شما ظرفیت‌های زیادی برای دستیابی به چیزهای بزرگ‌تر در زندگی‌تان دارید. خودتان را درحال‌انجام کارهای مهم و قابل‌توجه در آینده، رفتن به دانشگاه، به‌دست‌آوردن شغل دلخواه، شروع کسب و کار جدید، پیداکردن نیمه گمشده تان و… تصور کنید. برای خودتان اهداف بلندمدت و کوتاه‌‌مدت تعیین کنید، برای هر کدام به خودتان مهلت مشخصی بدهید و روند پیشرفت‌تان را دنبال کنید.

۴. یاد بگیرید که ببخشید

یکی از چیزهایی که شما را از نظر عاطفی و روحی نابود می‌کند، روح نابخشایش‌گر است. در دل داشتن کینه‌ی یک نفر، مانند آن است که شما سم بخورید اما انتظار داشته باشید که آن فرد بمیرد. همه‌ی شما این کار را انجام می‌دهید و فکر می‌کنید که دارید به خودتان لطف می‌کنید اما این کار هیچ فایده‌ای ندارد، جز آنکه شما را از نظر عاطفی درهم می‌شکند.

تنها راهی که می‌توانید به‌وسیله‌ی آن گامی برای فراموش کردن گذشته بردارید، بخشیدن هر کسی است که کار اشتباهی در حق شما انجام داده است. فرقی نمی‌کند که چقدر بد دل‌تان را شکسته‌اند، اگر بتوانید به آنها نگاه کنید و با لبخند بگوید «تو را می‌بخشم» – که اصلا کار آسانی نیست – آنگاه خودتان را از قفسی که خود را در آن زندانی کرده‌اید، آزاد می‌کنید. روح نفرت را با عشق جایگزین کنید.

5. از تلاش‌ کردن برای تحت‌ تأثیر قرار دادن مردم دست بردارید

دکتر معماری:

آروم باش

چون هیچ چیز و هیچکس

ارزش عصبانیت ، ناراحت شدن و استرس بیش از حد را ندارد

هیچکس هاااا…

 

آیا تابه‌حال احساس کرده‌اید که دیگر، هیچ‌کس شما و تصمیم گیری هایتان را درک نمی‌کند؟ اگر پاسخ شما بله است، احتمالا دلیلش این است که آنها چیزی را که شما می‌بینید، نمی‌بینند و جور دیگری به مسائل نگاه می‌کنند. شما مجبور نیستید برای انجام کارهای موردنظرتان به دیگران توضیح دهید. نباید دائما به‌دنبال تأیید دیگران باشید و نگران آن باشید که از کارتان خوش‌شان می‌آید یا نه. ما در سایت دکتر معماری به شما میگوییم، شما نمی‌توانید همه را راضی و خشنود کنید؛ این غیرممکن است.

تلاش‌کردن برای راضی نگه‌داشتن همه، هیچ نتیجه‌ای ندارد جز آنکه باعث ناامیدی و یأس شما می‌شود. احتمالا همه‌ی شما با این طرز فکر بزرگ شده‌اید که بهترین روش برای زندگی‌کردن آن است که همه دوست‌تان داشته باشند اما این ممکن نیست. شما هرقدر هم که خوب باشید، همیشه افرادی وجود خواهند داشت که شما را دوست ندارند، چون از شما خوش‌شان نمی‌آید. بپذیرید که این هم بخشی از زندگی است.

فراموش نکنید، اگر هنوز درباره‌ی گذشته‌تان فکر می‌کنید، قادر نخواهید بود به جلو حرکت کنید و شاهد پیشرفت در زندگی خودتان باشید. آیا می‌توانید یک دونده را تصور کنید که سعی دارد با یک کوله‌پشتی سنگین در یک مسابقه‌ی دوی صدمتر رقابت کند؟ بله او به احتمال زیاد، مسابقه را به‌پایان خواهد رساند اما نمی‌تواند آن را در زمان مقرر تمام کند یا برنده شود. بسیاری از ما آماده‌ی دویدن در رقابت زندگی‌مان هستیم، آماده‌ایم که به‌دنبال اهداف و آرزوهای والای‌مان برویم اما یک کار مهم وجود دارد که اول باید آن را انجام دهیم؛ ما باید آن کوله‌پشتی سنگین را که پر از شرم، پشیمانی‌ها‌، ناخشنودی، اشتباهات، شکست‌ها، دل‌‌‌های شکسته، کینه‌ها و … است، زمین بگذاریم. مطمئن باشید که با فراموش کردن گذشته و زمین گذاشتن آن کوله‌پشتی سنگین، رقابت شما در زندگی بسیار آسان‌تر خواهد شد.

6. با مشاور صحبت کنید

Talk to a counselor

اگر هنوز به فکر گذشته هستید و نمی‌توانید این نشخوارهای ذهنی را ترک کنید و به زمان حال برگردید، حتما با یک مشاور مشورت کنید و درباره اشتباهات و رویدادهایی که اذیت می‌کند، با او صحبت کنید.

دکتر معماری:

براي مشاوره گرفتن، از افرادي كمك بگيريد كه

مورد اعتماد

امانتدار

خیرخواه

با دانش

دلسوز

باتجربه

متخصص

آینده نگر

بـاشنـد.

 

در این خصوص شما عزیزان میتوانید از طریق شماره تماس های زیر جهت ارتباط و دریافت وقت جلسه مشاوره، با دکتر معماری اقدام کنید.

021-44408865 و یا پیامک و واتساپ  09120875890

و اما سخن آخر سخن پایانی

برخی از افراد در رویدادهای گذشته‌شان گیر می‌افتند و نمی‌توانند از فکر آن در بیایند. این موضوع، سلامت روانی و جسمانی‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث مشکلاتی زیادی می‌شود، همچنین به آنها اجازه نمی‌دهد که به فرصت‌های الآن‌شان رسیدگی کنند و آنها را بپذیرند. برای اینکه بتوانید خودتان را ببخشید و با گذشته‌تان کنار بیایید، باید دید منطقی و درستی نسبت به رویدادها و اشتباهات گذشته داشته باشید. مواردی که اذیت‌تان می‌کند و هنوز در ذهن شما است را بررسی کنید و ببینید

  • چقدر اشتباهات بزرگی بوده‌اند؟
  • یا شما در ذهن‌تان آنها را بزرگ‌نمایی می‌کنید؟
  • چه درسی می‌توانید از آنها بگیرید
  • و چه کار باید بکنید که دیگر در آینده تکرار نشود؟

سعی کنید با افراد مثبت‌اندیش و منطقی معاشرت کنید تا آنها به شما کمک کنند به زمان حال برگردید و متمرکز شوید. از خودتان با ورزش کردن، مدیتیشن و… مراقبت کنید تا به خودتان عشق بورزید و خودتان را ببخشید. اگر راهکارهای این مقاله برایتان کافی نبود، حتما از مشاور کمک بگیرید تا ریشه این مشکلات بررسی شود و راهکارهای تخصصی به شما ارائه شود.

 

 

نیمه اول رو باختی؟

مهم نیست…

نیمه دوم رو باهم درستش می کنیم و می بریم…

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا