چگونه بفهمیم خوشبخت هستیم یا خیر؟

چگونه بفهمیم خوشبخت هستیم یا خیر؟

How do we know if we are happy or not

خوشبختی بر مبنای تعداد نفرات و انسان ها تعاریف متفاوتی دارد. هر شخصی بر اساس شرایط خود به گونه ای خاص مفهوم خوشبختی را تعریف می کند. یک نفر خوشبختی را در شاد بودن می داند. شخص دیگری خوشبختی را در رسیدن به شرایط مالی عالی معنی می کند. دیگری، خوشبخت بودن را در تحصیل و علم آموزی می داند و …  اما فاکتور های خاصی وجود دارد که می تواند به ما در تعریف خوشبختی کمک بسیار زیادی کند یا حتی نشان دهد که ما خوشبخت هستیم یا خیر.

قبل از هر چیزی همان طور که گفتیم، خوشبختی منحصر به فرد است اما باید بدانید که همان چیزی که شما در افکار، احساسات و اعمال خود به جهان ساطع می کنید، دوباره به زندگی شما جذب می شود. اساسا هر اتفاق خوب یا بدی که در زندگی شما رخ داده، توسط شما جلب شده است. خوشبختی به معنای داشتن زندگی آسان و راحت نیست. بنابر این بهتر است بدانیم که برای خوشبخت بودن، گاهی لازم است خود را وارد چالش های جدید و سخت کنیم و در مسیر های پر پیچ و خمی گام برداریم.

خیلی دلم میخواهد همین اول کار به شما بگویم: خوشبختی جنسش یک احساس است.

بله… ” من با احساسم زنده ام “

 

 یه سوال؟؟

1. آیا ما خوشبخت هستیم؟

قوانینی وجود دارد که به ما یادآوری می کند که با وجود ان ها می توانیم در زندگی خود احساس بهتری داشته باشیم و معنی خوشبختی را بهتر درک کنیم. با وجود این نکات می توان گفت که قدم های محکمی در زمینه شادی، صلح، آسایش و خوشبختی حقیقی برداشته ایم.

 

2. خوشبختی یعنی رؤیاهای تو
برخلاف تصور خیلی ها، معنی زندگی خوشبخت دقیقاً یک زندگی آسان نیست! بنابراین به دنبال انتخاب های راحت، آسان و دم دستی نباش و به دنبال رؤیاهایت برو. بهترین کاری که در زندگی می توانی بکنی این است که با تلاش و پشتکار، خواسته ی قلبی ات را دنبال کنی. نگران ریسک و خطرکردن نباش و به این هم فکر نکن که ممکن است چه اتفاقی بیفتد، چون اگر با این فکرها دست روی دست بگذاری، هرگز اتفاقی نخواهد افتاد.

 

3. دنیا را با کودکی ات کشف کن

Discover the world with your childhood
همیشه ی همیشه ی همیشه دلیلی برای سپاسگزار بودن هست و همیشه چیز جالبی وجود دارد که بخواهی یاد بگیری. از کلاس های مختلف و جورواجور صحبت نمی کنم، منظورم خود دنیا و زندگی است. سعی کن دنیا را با چشم های سال های کودکی ات دوباره کشف کنی؛ چشم هایی که دنیا را همان طور می بیند که هست. با زیبایی های رنگارنگ در همه چیز، از زندگی های کوچک عکس ها در یک آلبوم خانوادگی گرفته تا زیبایی گل ها و رنگین کمان و حیوانات و… توانایی یافتن زیبایی در چیزهای کوچک می تواند به یک خانه شادی ببخشد، یک رابطه را ماندگار و زندگی را دوست داشتنی کند. من با احساسم زنده ام

 

4. خوشبختی یعنی دورهمی ساده
یادت باشد که نمی توان خوشبختی را بر بدبختی دیگران بنا کرد! تو وقتی می توانی خوشحال و خوشحال تر باشی که بقیه هم غصه دار و درگیر مشکلات نباشند. بنابراین سعی کن از صدایت برای مهربانی استفاده کنی، از گوش هایت برای گوش دادن و همدردی، از دست هایت برای دادن و بخشیدن، از ذهنت برای بازبودن و پذیرفتن و از قلبت برای دوست داشتن و عشق ورزیدن. به جای این که دیگران را به پایین هل بدهی، دستشان را بگیر و از زمین بلندشان کن. شک نکنید ارتباط همه چیز است  …

 

5. و از نگاهی دیگر
آنها که نگاهی زیباشناسانه و زیبابینانه دارند و معتقدند خوشبختی هم در این دنیا وجود دارد و هم در عالم دیگر. با این تفاوت که در این دنیا، گذراست و لحظه ای و در عالم دیگر جاودانه و همیشگی. گرچه خداوند انسان را برای زندگی در این جهان در رنج و زحمت آفریده است اما لحظه هایی وجود دارد که می تواند در آنها خوشبختی را به چشم ببیند، حس و لمس کند و حتی هنگام رنج کشیدن هم اگر سختی ها را لطف و عنایت از جانب خدا بداند، می تواند مزه خوشبختی را بچشد. انسان باید این حقیقت را بپذیرد که هر شرایطی و هر موقعیتی، خوشی های خاص خود را دارد. در سنین مختلف هم خوشی ها متفاوت و متغیر است. نباید خوشبختی را در دوردست ها جستجو کرد. ” من با احساسم زنده ام “

 

6. مدیریت نگاه مان به زندگی
پس بخشی از احساس خوشبختی را ما خودمان مدیریت می کنیم، یعنی اگر قبلا این اندیشه را بارور کنیم که دیدن شاخه گلی خوشبو و لطیف در گلدان سر طاقچه یا رقصیدن برگ درخت با نوازش باد بهاری، حس خوشبختی را زنده می کند، آنگاه دیگر خوشبختی را در مادیات جستجو نمی کنیم بلکه با طبیعت زیبای خدادای که تامل و تفکر در آن را خداوند سبحان در آیات نورانی خویش توصیه فرموده است، خوشبختی و خوش وقتی را تجربه می کنیم. و شاید زمانی هم ما از خوشبختی دیگران، خوشبختی و شادکامی را درک و احساس کنیم. یا بهتر از آن زمانی که ما خوشبختی را در سیر مراتب ایمان و معنویت بدانیم آنگاه با نوای دل انگیز و نفیر روح افزای «نی» هایی که از نیستان وجود بریده شده اند، خوشبختی و سیر در ژرفای آن را با اعماق جان ادراک می کنیم.

 

7. همواره شکرگزاری می کنید

قدردانی و شکرگزاری بابت همه چیزهایی که در زندگی دارید می تواند به احساس رضایت و شادی شما منجر شود.

اگر همواره داشته ها و موهبت هایی که در زندگی دارید را در ذهن خود مرور کرده و بابت تک تک آن ها حس شکرگزاری را در اعماق وجود خود احساس می کنید شما انسان خوشبختی هستید. یادتان باشد: شکر نعمت نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند.

 

8. در آخر باید گفت:

گاهی اوقات احساس می‌کنیم به آنچه که دوست داشتیم نرسیدیم یا حس خوبی نسبت به خود یا زندگی‌مان نداریم. اما داشتن حس خوشبختی در گرو رسیدن به تک تک آرزوها و خواسته‌هایمان نیست. شاید با پی بردن به نکات هر چند کوچک، بتوانیم حس خوشبختی را در وجودمان زنده کنیم  و در مقاله ” چگونه بفهمیم خوشبخت هستیم یا خیر؟ ” سعی کردیم به این نکات اشاره کنیم. نظرتون رو در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید و بگویید آیا احساس خوشبتخی میکنید؟ و چرا؟

 

It doesn't matter if you lost the first half, we will win the second half together 1

 

 شما عزیزان می توانید از طریق صفحه تماس با ما و یا شماره تماس های زیر اقدام به تماس و رزرو زمان نمایید.

021-44408865 و یا پیامک و واتساپ  09120875890

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا