کشف استعداد دانش آموزان + بهترین مشاوره

کشف استعداد دانش آموزان + بهترین مشاوره

هر انسانی می‌تواند حداقل یک یا چند استعداد داشته باشد اما بسیار مهم است که کشف استعداد دانش آموزان را جدی بگیریم و بهترین مشاوره استعدادیابی را انتخاب کنیم. بعضی افراد استعدادهای خود را خیلی زود تشخیص می‌دهند و در حالی که برخی دیگر برای کشف چیزی که در آن فوق‌العاده خوب هستند، تلاش می‌کنند.

بنابراین، دانش‌آموزانی که از استعدادهای خود آگاه نیستند نیاز به راهنمایی دارند تا از آن استعدادها به نفع جامعه استفاده کنند. اما وقتی فردی در اوایل زندگی خود، استعدادهایش را بشناسد با دشواری کمتری رو به رو شده و سریعتر موفق می‌شود. کشف زودهنگام استعدادها باعث خواهد شد که انسان‌ها برای جامعه خود مفید باشند و منبع الهام دیگران شوند.

معلمان چگونه می‌توانند در کشف استعداد دانش آموزان مفید باشند؟

معلمان با مشاهده استعدادهای پنهان در دانش آموزان و شناخت نقاط قوت و ضعف آنها می‌توانند نقش موثری در کشف استعدادهای نهفته آنها داشته باشند. نکته مهم این است که معلمان بهتر از والدین، بستگان و دوستان می‌توانند دانش آموزان را احساس کنند و می‌توانند دانش آموزان را تشویق کنند تا زمان بیشتری را برای توسعه مهارت‌های خود صرف کنند.

اگر یک معلم هستید می‌توانید از راه‌های زیر به کشف استعداد دانش آموزان کمک کنید:

 1. رعایت سرگرمی دانش آموز

شما به عنوان یک معلم می‌توانید استعدادهای‌ پنهان دانش آموزان خود را کشف کنید. البته سوال اینجاست که چگونه می‌توانید این کار را انجام دهید؟ در مدرسه به کارهای دانش‌آموزان خود دقت کنید و کسانی را زیر نظر داشته باشید که تلاش زیادی می‌کند و در وهله دوم بقیه دانش‌آموزان را می‌توانید زیر نظر داشته باشید. معمولاً کودکانی که علاقمند باشند بیشتر در کارهایشان این علاقه‌ها را نشان خواهند داد.

قبل از اینکه برخی والدین بخواهند کودک خود را در رشته اجباری به تحصیل وادار کنند شما به عنوان یک معلم و نور نجات می‌توانید شرایط او را تغییر دهید تنها راه تضمینی می ‌تواند دقت به انجام کارهای او باشد تا بتوانید استعداد پنهان خود را کشف کنید.

معلمان می‌توانند استعدادهای دانش‌آموز را از سرگرمی‌هایشان شناسایی کنند و به آنها توصیه کنند که سرگرمی‌های خود را به طور جدی دنبال کنند.

دانش‌آموزان به خاطر سن پایینی که دارند قادر به کشف استعداد خود نبوده و در همان قدم اول آن را رها می‌کنند، بدون اینکه خودشان از این موضوع آگاه باشند. کودکان وقتی با مهارت‌های خود آشنا می‌شوند بیشتر تمایل دارند که به سمت علاقه‌های خود قدم بردارند و این اشتیاق تا جایی رشد می‌کند که آنها را به هدفشان برساند.

اما برخی والدین به دلیل شرایط فعلی جامعه، دانش‌آموزان را مجبور می‌کنند که علاقه‌شان را رها کرده و به دنبال کار پردرآمد باشند‌. اما این تصور کاملاً اشتباه است و امروزه هر کس که به دنبال علاقه خود می‌رود‌ قطعاً زمینه‌های رشد او هم فراهم خواهد شد.

 1. از آنها درمورد علاقه‌هایشان بپرسید

شما معلمان می‌توانید با پرسیدن علاقه دانش آموزان‌تان ذره‌ای از اشتیاق و علاقه‌ آنها را دریافت کنید. آنها سعی می‌کنند به شما پاسخ‌های صادقانه‌ای بدهند و همچنین بعضی اوقات می‌توانید آنها را هنگام غرق در استعدادهایشان مشاهده کنید‌.

دانش‌ آموزان پرشور اغلب زمان را از دست می‌دهند و وقتی در فعالیتی فرو می‌روند که واقعاً عاشق آن هستند و دیگر حواس خود را از محیط از دست خواهند داد.

 1. برگزاری مسابقه و نمایش‌ها

معلمان می‌توانند با برگزاری مسابقات و نمایش‌های مختلف، استعدادهای نهفته دانش آموزان خود را کشف کنند و آنها را به شرکت در آن تشویق کنند. آنها باید دانش آموزان را متقاعد کنند که گرفتار رقابت نشوند و از مسابقات لذت ببرند.

هدف برگزاری مسابقات مختلف این است که دانش آموزان استعدادهای خود را با دیگران در نمایش بگذارند و بتوانند حتی افرادی که در آن زمینه علاقه دارند پیدا کرده و دایره ارتباطات خود را گسترش دهند بدون شک ایجاد این زمینه موجب کشف استعدادهای درخشان در دانش‌آموزان خواهد شد.

 1. ترتیب یک گردش گروهی و تشویق آنها به بیان آزادانه

ایحاد یک گردش گروهی با موضوع آرزوها کمک می‌کند تا دانش آموزان حتی خارج از محیط مدرسه به دنبال اهداف خود باشند و کودکان معمولاً زمانی که در خارج از منزل هستند خود به خود عمل می‌کنند؛ آنها از قضاوت شدن هراس ندارند، بنابراین در بیان خود آزادند.

در این گردش گروهی شاهد استعدادهایی‌ خواهید بود که حتی با دیدنشان‌ به شک می‌افتید. در لیست گونه گردش‌ها بچه‌ها تمایل دارند که حرف بزنند، برای کشف استعداد در دانش‌آموزان باید به آنها اجازه بدهید صحبت کنند و آزادانه نظر خود را بیان کنند.

آیا هر کودکی منحصر بفرد است؟

آیا هر کودکی منحصر بفرد است؟

برای جواب دادن به این سوال مهم دوقلوها را تصور کنید که در یک محیط یکسان و یک زمان باهم بزرگ می‌شوند. درست است که شباهت‌هایی به هم داشته و گاهی تشخیص آنها از هم سخت می‌شود اما این دو فرد شبیه به یکدیگر هستند؟ آیا می‌توانید یک استعداد مشترک در آنها پیدا کنید البته که جواب سوال‌ها خیر است.

هر فردی با خواهر یا برادر خود تفاوت دارد و علاقه‌هایی در او وجود دارد که شاید خواهر و برادرش از آنها متنفر باشند!

چه معتقد باشید که افراد می‌توانند با استعداد به دنیا بیایند یا نه، تمایز این دو غیرممکن خواهد بود زیرا هر رویداد به ظاهر بی‌اهمیت می‌تواند بر استعداد کودک تأثیر بگذارد که شناسایی آن عملاً غیرممکن است. بنابراین، حتی اگر بخواهید فرزندتان را از سنین پایین مجبور به نواختن پیانو کنید، مطمئن نباشید که در نهایت یک اعجوبه در آن باشد.

شناسایی و کشف استعداد دانش آموزان

اکنون ما ثابت کرده‌ایم که هر کودکی به طور ذاتی دارای استعدادهای خاصی است که بر اساس مجموعه مهارت‌هایی که در سنین بسیار پایین شکل گرفته است. چرا شما به عنوان یک والدین باید فعالانه تلاش کنید تا استعداد فرزندتان را بیابید و به او کمک کنید تا آن را بهبود بخشد.

اولاً، داشتن استعداد برای برخی چیزها به کودک شما کمک می‌کند تا احساس هویت و هدف داشته باشد. بسیاری از کودکان در زندگی خود کاری جز مطالعه انجام نداده‌اند و فکر می‌کنند که هیچ استعدادی ندارند، در حالی که حقیقت این است که هنوز استعداد خود را کشف نکرده‌اند.

حرفه و کشف استعداد دانش آموزان

اگرچه اکثریت ممکن است از مسیر آموزش سنتی عبور کنند، اما برخی از کودکان برای این کار طراحی نشده‌اند و تنها در صورت ادامه، رنج خواهند برد. واضح است که بچه‌ها به کدام موضوع علاقه زیادی نشان می‌دهند و در آن بسیار خوب عمل می‌کنند. وقتی مربیان یا والدین متوجه این موضوع می‌شوند، بسیار مهم است که آنها را به جای ماندن در منطقه راحتی خود در مدرسه به حد خود وادار به انجام همان کار کنید.

چگونه می‌توان یک استعداد را شناسایی کرد؟

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر گرفت:

 • اولین راه این است که اجازه بدهید که کودک شما به چیزهایی که علاقه دارد آنها را امتحان کند تا بتواند استعدادهای خود را از روی علائمی که دارد، کشف کند.
 • به آنها ورزش، بازی‌های رومیزی، پازل، موسیقی و هر چیزی که فکر می‌کنید برای آنها سرگرم کننده است بیاموزید.
 • وقتی متوجه شدید که کودک شما علاقه خود را پیدا کرده، او را تشویق کنید تا اشتیاق بیشتری پیدا کند و از ادامه دادن راهی که انتخاب کرده منصرف نشود.
 • با فرزندتان صحبت کنید و از او بپرسید که دوست دارد چه کار کند، ارتباط بسیار مهم است.

شاید باورش برایتان سخت باشد اما افراد زیر از 7 سالگی، 5 سالگی علاقه خود را شروع کرده و در سن پایین به موفقیت رسیدند پس هیچوقت علاقه‌ها را دست کم نگیرید:

مایکل فلپس از 7 سالگی شنا را آغاز کرد و در 14 سالگی وارد تیم ملی شد. راجر فدرر از 8 سالگی ورزش تنیس را آغاز کرد و در 14 سالگی قهرمان نوجوانان سوئیس شد.

مگنوس کارلسن از 5 سالگی شطرنج را شروع کرد و در 13 سالگی به عنوان استاد بزرگ دست یافت. این اعجوبه‌ها اگر پدر و مادرشان، فرزندان خود را در سنین پایین در معرض این ورزش‌ها و بازی‌ها قرار نمی‌دادند، هرگز به عنوان بهترین‌ها شناخته نمی‌شدند و تاثیر شما والدین حتی از کودکان در این مسیر بیشتر است.

با این حال، این بدان معنا نیست که فقط به دلیل اینکه فرزند شما تا 10 سالگی در چیزی اعجوبه نیست، باید از او دست بکشید. آنها را تشویق کنید تا چیزهای جدید را امتحان کنند و از منطقه راحتی خود خارج شوند.

6 راه پرورش استعداد کودکان

از طریق راه‌های زیر می‌توانید استعداد کودک خود را شکوفا کنید و فقط کافیست امتحان کنید.

 1. به کودک خود توجه کنید

در حین بازی آزاد به کودک خود توجه کنید، کودک شما هنگام بازی به سمت چه فعالیتی گرایش پیدا می‌کند؟ شما باید بتوانید تشخیص دهید که فرزندتان چه کاری را دوست دارد انجام دهد.

آیا او دویدن را ترجیح می‌دهد یا ساکت نشستن؟ او ابتدا سراغ کدام یک می‌رود: پیانو، تبلت الکترونیکی یا بازی؟ توجه به فرزندتان در حین بازی آزاد به شما کمک می‌کند علایق او را درک کنید، که سپس می‌تواند به استعداد تبدیل شود.

 1. ستایش تلاش‌های کودکان

خیلی مهم است که ستایش تلاش‌های کودکان شما منطقی باشد یعنی به گونه‌ای باشد که اشتیاق او را بیشتر کند نه اینکه ذهن او را گول بزنید و او فکر کند که مسیر را تمام کرده و دیگر نیازی به تلاش کردن نیست. به عنوان یک والدین، اگر متوجه شدید که فرزندتان در یک کار خاص سخت کار می‌کند، باید برای سخت کوشی به او جایزه بدهید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما عاشق موسیقی است و به سختی روی تکالیف مدرسه اش کار می‌کند، می‌توانید برای او یک پیانو و یک مربی موسیقی تهیه کنید.

 1. فرصت‌هایی برای رشد استعداد فرزندتان ایجاد کنید

این یک سؤال است که “در حال حاضر برای رشد استعداد فرزند خود چه می‌کنید؟” تا جایی که می‌توانید، رویدادهایی ترتیب دهید که از علایق و استعدادهای فرزندتان بیشترین بهره را ببرید. می‌توانید تصمیم بگیرید که فرزندتان را در فعالیت‌های تفریحی مرتبط با علایق او مشارکت دهید یا او را در جلسات مربیگری افزایش استعداد ثبت‌نام کنید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما عاشق بازی بسکتبال است، می‌توانید او را در یک تیم بسکتبال در مدرسه یا یک مرکز ورزشی در محله خود ثبت نام کنید.

 1. خودخواه نباش

درک این نکته مهم است که این موضوع به شما مربوط نمی‌شود، بلکه به علاقه و اشتیاق فرزندتان مربوط می‌شود. این که آیا کودک شما فعالیتی را که می‌خواهید انجام دهد دوست دارد یا از او متنفر است، بازتابی به شما نیست. بسیاری از والدین علاقه‌مند به انتخاب فعالیت‌های مورد علاقه خود برای فرزندان خود هستند. اگر فرزند شما به اصطلاح فعالیت را دوست نداشته باشد چه؟ چه خواهید کرد؟

والدین وقتی علاقه خود را به فرزندانشان تحمیل می‌کنند اشتباه بزرگی مرتکب می‌شوند. فقط به این دلیل که پسر همسایه در کلاس‌های هنری  ثبت نام می‌کند به این معنی نیست که فرزند شما باید هنرمند شود، او ممکن است استعدادی برای آن نداشته باشد.

داشتن رویاهای بزرگ برای فرزندتان اشکالی ندارد. با این حال، آنچه بد است این است که شما فرزندتان را مجبور به انجام فعالیتی کنید که هیچ علاقه‌ای به آن ندارد.

این می‌تواند منجر به پیامدهای فاجعه باری مانند نمرات ضعیف تحصیلی، رفتارهای ضد اجتماعی یا افسردگی شود. بنابراین، اجازه دهید فرزندتان آزادانه حوزه مورد علاقه خود را انتخاب کند و در صورت لزوم از او حمایت کنید.

 1. بچه‌های خود را آزاد کنید

یکی از گام‌های کلیدی در شناسایی و پرورش استعداد فرزندتان این است که او را آزاد کنید. گاهی اوقات، والدین بیش از حد به فرزندان خود فشار می‌آورند و آنها را در چاله فعالیت‌های متعدد می‌اندازند این می‌تواند بسیار سخت باشد.

روش ایده آل برای کشف استعدادهای کودکان این است که به آنها اجازه دهیم آزادی و زمان کافی برای کشف کردن داشته باشند.

 1. مدرسه‌ای را انتخاب کنید که آموزش با کیفیت و جامع ارائه می‌دهد

مدرسه‌ای که تصمیم می‌گیرید فرزندانتان را بفرستید برای موفقیت آنها بسیار مهم است. اکثر والدین هنگام انتخاب مدرسه به چیزهای زیادی توجه دارند. برخی به دنبال نوع برنامه درسی ارائه شده توسط مدرسه هستند، در حالی که برخی دیگر به دنبال روش تدریس و یادگیری، بهداشت و ایمنی، امنیت و دوستی با محیط زیست و غیره هستند.

کلام آخر

آموزش جامع نقش مهمی در کشف استعداد دانش آموزان دارد. استعداد فرزندتان را نباید در تاریکی رها کرد، بلکه باید آن را در آغوش گرفت و تجلیل کرد. فرزندانتان را تشویق کنید تا روی استعدادهایشان کار کنند تا زمانی که راحت شوند و بتوانند به تنهایی ادامه دهند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا