تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد

تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد

استعداد واژه‌ای است که در زبان روزمره بسیار شنیده می‌شود و اغلب مردم وقتی آن را می‌شنوند آن را به نشانه موفقیت می‌نامند و حتی در تعداد زیادی ممکن است به عنوان هوش در حوزه‌های هنری یا ورزشی باشد، اما در فرهنگ لغت تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد به عنوان یک توانایی طبیعی تعریف شده و قوه‌ی مادرزادی که خداوند به‌ افراد داده است تا بتوانند در آن سودمند باشند.

یکی از استاید دانشگاه پنسیلوانیا این گونه می‌گوید که: «وقتی از کلمه استعداد استفاده می‌کنم، منظورم سرعتی است که با تلاش زیاد بهتر می‌شود، سرعتی که در فوتبال بهتر می‌شود، نشانه استعداد شما در فوتبال است یا سرعتی که در ریاضیات بهتر می‌شود، نشانه استعداد ریاضی شماست من کاملا معتقدم و نه همه، اما فکر می‌کنم اکثر مردم معتقد به این هستند که تفاوت‌هایی در استعداد ما وجود دارد و اینکه همه ما به یک اندازه با استعداد نیستیم.»

اما همه ما به طور ذاتی استعدادهایی داریم که در این دنیا برای هدفی خاص و مشخص آفریده شده‌ایم، مهم این است که توانایی‌های خود را بشناسیم و بتوانیم مسیر درست استعدادیابی را برای خود مشخص و به سمت آن حرکت کنیم که آینده‌ای روشن برای خود و جامعه‌مان رقم خواهیم زد.

در ادامه علاوه بر تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد به دو گام مهم در کشف استعداد نیز خواهیم پرداخت.

شما چه تصوری از استعدادیابی و کشف استعداد دارید؟

برای اینکه بهتر تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد را درک کنید از خودتان بپرسید که از دیدگاه شما استعداد چیست و به نظرتان چرا باید استعدادیابی صورت بگیرد؟ آیا روش تاثیری روی آینده ما داد؟ همانطور که اشاره کردیم همه ما به طور ذاتی استعداد و توانایی‌های بالقوه‌ای داریم، می‌توانیم به کمک آنها و با استفاده درست از این استعدادها در طول عمر، زندگی و محیطی که در آن هستیم روز به روز بهتر شویم.

هم اکنون داشتن آینده‌ای بهتر، موفقیت در زمینه‌های کاری، تحصیلی، عاطفی و اجتماعی دغدغه ذهنی تمام والدین و به طور کلی همه انسان‌ها است، حال شما دنبال چه چیزی هستید؟ جواب این سوال را در ادامه مقاله پیدا خواهید کرد و ممکن است الان احساس رضایت و خوشحالی نداشته باشید، اما اینجاست که فکر می‌کنید شاید مسیرتان را درست نیامده‌اید و در جایی که باید باشید، قرار ندارید.

ضرورت استعدادیابی چیست؟

اما این استعدادیابی چه ضرورتی دارد؟ تصور کنید که استعدادیابی قرار است در یک محیط کاری مثل شرکت اداری اتفاق بیفتد. کشف استعداد شامل تمام راه‌هایی می‌شود که سازمان‌ها کارکنان را با خود همراه می‌کند، آنها را شاد و سازنده نگه می‌دارد و به آنها کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را در طول زمان توسعه دهند.

تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که بین مدیریت استعداد مؤثر و عملکرد کلی سازمان رابطه معناداری وجود دارد، در واقع در یک نظرسنجی مک کینزی در سال 2018، 99 درصد از پاسخ دهندگانی که مدیریت استعداد شرکتشان را بسیار مؤثر گزارش کردند، گفتند که از رقبای خود بهتر عمل می‌کنند، در مقایسه با 56 درصد از همه پاسخ دهندگان دیگر و با توجه به اینکه به نظر می‌رسد توانایی جذب و حفظ استعدادها  از عملکرد بهتر نیز پشتیبانی می‌کند، تأثیرات ممکن است انباشته باشند.

به طور کلی تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد در زندگی روزمره هم این گونه است و هر چقدر بیشتر استعدادهای خود را بشناسید از رقبا جلوتر خواهید بود و در هر زمینه‌ای که به آن علاقمند باشید با کسب تلاش و تجربه موفق خواهید بود.

فواید استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد

ما در مورد تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد صحبت کردیم و همچنین چگونه می‌تواند به شما در زمینه‌های مختلف کمک کند. بیایید اکنون به جنبه حیاتی چگونگی دستیابی به یک فرآیند کسب استعداد موفق و مؤثر فکر کنیم.

در اینجا پنج روش برتر کشف استعداد وجود دارد که کمک می‌کند استعدادهای پنهان خود را کشف کنید تا روند موفقیت شما به طور قابل توجهی بهبود ببخشد.

یک استراتژی مستحکم برای جذب استعداد ترسیم کنید

مرحله اول این است که وضعیت فعلی مربوط به استعدادیابی در خود را تجزیه و تحلیل کنید و سپس اهداف روشنی را برای بهبود آن در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تعیین کنید. در حالت ایده‌آل، شما باید به داده‌ها و آمار مربوط به کیفیت و اثربخشی فرآیند خود دسترسی داشته باشید و سپس با همکاری خانواده و دوستان برای ایجاد یک استراتژی قوی که با فرآیند موجود شما هماهنگ باشد، کار کنید.

رقابت را زیر نظر داشته باشید

اگر احساس می‌کنید دائماً در حال از دست دادن فرصت‌ها هستید، ارزش این را دارد که ببینید رقبای شما از چه روش‌هایی برای تامین و کسب استعدادهای برتر در خود استفاده می‌کنند.

از نرم افزار استعدادیابی بهره مند شوید

افزودن آزمون‌های کشف استعداد، راهی عالی برای ساده‌تر و مؤثرتر کردن آن‌ها است. تعداد زیادی نرم افزار استعدادیابی در بازار وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا فرآیند استعدادیابی خود را اصلاح کنید.

چابک و انعطاف پذیر باشید

نیازهای کسب استعداد شما بسته به عوامل مختلفی، از محیط خارجی گرفته تا شرایط داخلی، در نوسان خواهد بود. شما باید استراتژی خود را بر این اساس منعطف کنید تا نیازهای استعدادهای خود را برآورده کنید.

میزان موفقیت کسب استعداد خود را مرور کنید

به طور مستمر بر موفقیت استراتژی جذب استعداد خود نظارت کنید و از رقبا گسترده‌تر بازخورد دریافت کنید تا بتوانید در صورت لزوم آن را بهبود ببخشید.

تیم‌های درگیر در مدیریت استعداد چه تیم‌هایی هستند؟

جالب است که تیم‌های درگیر کشف استعداد را بشناسید، مدیریت استعداد فقط مربوط به سرپرست مستقیم هر کارمند نیست. افراد زیادی در سازمان شما وجود دارند که به یک برنامه مدیریت استعداد موثر کمک می‌کنند.

برای مدیریت موثر استعدادها، شرکت‌ها معمولاً به ترکیبی از اجزا و تیم‌های مختلف نیاز دارند. برخی از عناصر کلیدی و افرادی که نقش مهمی در مدیریت استعداد ایفا می‌کنند.

اداره منابع انسانی

بخش منابع انسانی به عنوان ستون فقرات مدیریت استعداد عمل می‌کند. آنها مسئول توسعه و اجرای استراتژی‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌های مدیریت استعداد در سراسر سازمان هستند. متخصصان منابع انسانی استخدام، استخدام، آموزش و توسعه، مدیریت عملکرد، مشارکت کارکنان، جبران خسارت و مدیریت مزایا را انجام می‌دهند.

تیم استعدادیابی

تمرکز این تیم بر جذب و استخدام استعدادهای برتر است، آنها با مدیران استخدام و منابع انسانی برای شناسایی الزامات شغلی، ایجاد شرح شغل، نامزدهای منبع، نمایش رزومه، انجام مصاحبه و تسهیل انتخاب همکاری می‌کنند. تیم جذب استعداد در حصول اطمینان از وجود کاندیداهای ماهر و واجد شرایط در سازمان بسیار مهم است.

تیم یادگیری و توسعه

یادگیری و توسعه مسئول طراحی و ارائه برنامه‌های آموزشی برای ارتقای مهارت‌ها و دانش کارکنان است. آنها نیازهای آموزشی را شناسایی می‌کنند، مواد آموزشی را توسعه می دهند، کارگاه‌ها یا دوره‌های آنلاین را هماهنگ می‌کنند و اثربخشی طرح های آموزشی را ارزیابی می‌کنند، تیم L&D به کارکنان کمک می‌کند تا مهارت‌های جدیدی را کسب کنند، با تغییرات سازگار شوند و به طور حرفه‌ای رشد کنند.

تیم مدیریت عملکرد

شما به افرادی نیاز دارید که بر مدیریت و ارزیابی عملکرد کارکنان متمرکز باشند. آنها سیستم‌های ارزیابی عملکرد را توسعه می‌دهند، اهداف عملکرد را تعیین می‌کنند، بازخورد ارائه می‌دهند و بحث‌های عملکرد را تسهیل می‌کنند. تیم مدیریت عملکرد اطمینان حاصل می‌کند که اهداف کارکنان با اهداف سازمان هماهنگ است و به شناسایی زمینه های بهبود یا پیشرفت کمک می‌کند.

تیم توسعه استعدادها

یک تیم متعهد به توسعه طولانی مدت کارمندان و پیشرفت شغلی برای موفقیت در کسب و کار شما بسیار مهم است، آنها افراد پتانسیل بالا را شناسایی می‌کنند، برنامه‌های جانشینی را ایجاد می‌کنند و فرصت‌هایی را برای رشد و پیشرفت فراهم می‌کنند.

تیم توسعه استعداد ممکن است برنامه‌های مربیگری، ابتکارات توسعه رهبری و فرآیندهای بررسی استعداد را برای پرورش و حفظ استعدادهای برتر اجرا کند.

 تیم تعامل کارکنان

این تیم برای ایجاد یک محیط کاری مثبت و بهبود رضایت کارکنان کار می‌کند، آنها ابتکاراتی را برای تقویت روحیه کارکنان، ارتقای تعادل بین کار و زندگی، سازماندهی فعالیت‌های تیم سازی و رسیدگی به نگرانی های کارکنان ایجاد و اجرا می‌کنند، تیم مشارکت کارکنان نقش مهمی در افزایش حفظ، بهره وری و رفاه کلی کارکنان ایفا می‌کند.

چه راه‌هایی وجود دارد که شرکت‌ها  با این تغییرات اساسی در نحوه انجام کار و مدیریت استعدادها سازگار شوند؟

در واقع این مدیریت می‌تواند استراتژی‌های مختلفی را به دنبال داشته باشد که البته از دیدگاه شرکت‌ها تمرکز بر روی کشف استعدادها است.
هر شرکتی باید در تلاش باشد که بتواند استعدادهای شرکت خود را پیدا کند و بداند چه افرادی می‌توانند در موفقیت آن نقش مهمی داشته باشند. البته کشف این استعداد به منفی یا مثبت بودن آن بستگی دارد اما تمرکز روی نتایج است؛ نتیجه‌هایی که آینده یک شرکت را تضمین می‌کنند.

چگونه می‌توانم استعدادهایم را کشف کنم و آنها را حفظ کنم؟

چگونه می‌توانم استعدادهایم را کشف کنم و آنها را حفظ کنم؟

افراد با عملکرد بالا تا هشت برابر بیشتر از سایرین بهره‌وری دارند، شاید گفتن آن آسان تر از انجام آن باشد، اما اگر می‌خواهید استعدادهای خود را کشف کنید و آنها را در خود نگه دارید، هنوز چندین اصل وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

بر روی 5 درصد کارهایی تمرکز کنید که 95 درصد ارزش را ارائه می‌دهند، برخی از کارها تأثیر نامتناسبی در ایجاد یا محافظت از ارزش دارند و همیشه مشخص نیست که آنها چه کارهایی هستند. تلاش‌ها را روی چند حوزه حیاتی متمرکز کنید که بهترین فعالیت‌ها بیشترین تأثیر را دارند، برای انجام این کار با نگاه کردن به نقش‌ها شروع کنید.

افرادی که برای آینده کاری آماده می‌شوند، می‌توانند گام‌های مختلفی را برای ایجاد مهارت‌ها و ادامه یادگیری و رشد بردارند این امری حیاتی است، به‌ویژه با توجه به اینکه کشف استعدادهای جدید می‌تواند دو برابر افزایش مهارت باشد.

ایجاد مهارت‌ها در خود، از طریق آموزش و مهارت مجدد یا ارتقاء مهارت، برای حمایت از روش‌های جدید و اولویت‌های جدید ضروری خواهد بود. تمرکز بر مهارت‌ها و به‌ویژه مهارت‌های اجتماعی و عاطفی (که گاهی اوقات مهارت‌های نرم نامیده می‌شود)، از جمله همدلی، رهبری و سازگاری می‌تواند به رفع شکاف‌های مهارتی موجود کمک کند.

4 مهارت مدیریت زمان

بسیار مهم است که علاوه بر دانستن تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد روی زمان خود کنترل داشته باشید، اگر برای کنترل زمان خود آماده هستید روی توسعه این مهارت‌های مدیریت زمان کار کنید.

اولویت بندی

برای مدیریت موثر زمان خود، باید تصمیم بگیرید که وظایف خود را به چه ترتیبی انجام دهید، مرور برنامه روزانه خود و برچسب زدن به لیست کارهایتان با اینکه آیا کارها فوری و مهم هستند یا هیچکدام نمی‌تواند به شما در تصمیم گیری زمان و نحوه مدیریت زمان در طول روز کمک کند.

به طور کلی، شما می‌خواهید کارهای فوری خود را به ترتیب اهمیت آنها اولویت بندی کنید. به دنبال این کار می‌توانید کارهای غیر فوری خود را به همین ترتیب انجام دهید. این کار باعث می شود که کارهای مهم را با توجه و زمان مورد نیاز تکمیل کنید.

تعیین هدف

اهداف روشی قابل اندازه گیری برای تعیین پیشرفت به سمت محصول نهایی ارائه می‌دهند، تعیین اهداف می تواند به شما در سازماندهی لیست کارهایتان و تعیین اولویت کارهایتان کمک کند. اگر برای پایان هر هفته یا ماه هدفی تعیین کرده‌اید، می‌توانید لیست اولویت‌ها را به‌طور خاص برای هر هدف ایجاد کنید، این می‌تواند احساس استرس یا غرق بودن را هنگام کار برای رسیدن به اهداف بزرگتر کاهش دهد.

برنامه ریزی

نوشتن برنامه خود می‌تواند به شما یک ایده واقع بینانه از مدت زمان اختصاص دادن به وظایف مختلف بدهد، به عنوان مثال، ممکن است یک روز کاری استاندارد 9 تا 5 داشته باشید و فرض کنید که 8 ساعت فرصت دارید تا پنج وظیفه روزانه خود را بر اساس پروژه انجام دهید.

فرض کنید و برنامه خود را بنویسید و ببینید که یک جلسه ناهار یک ساعته دارید، یک جلسه داخلی 30 دقیقه ای در طبقه دیگری دارید و باید 30 دقیقه زودتر بروید تا بچه‌هایتان را از مدرسه ببرید، وقتی این را می‌نویسید، می‌بینید که در واقع شش ساعت خارج از جلسات دارید.

تعیین حد و مرز و “نه” گفتن

اگر سرپرست یا همکارتان از شما می‌خواهد تا کاری را به پایان برسانید و شما وقت ندارید، تمرین کنید که قاطعانه در مورد ظرفیت کاری و حجم کاری فعلی خود صادق باشید. به عهده گرفتن مسئولیت‌های بیش از حد می‌تواند ما را از تکمیل کارهای مهم باز دارد و به از دست دادن مهلت‌های زمانی کمک می‌کند.

اگر به طور مکرر وظایفی بیش از آنچه که می‌توانید به طور مؤثر انجام دهید به شما محول می‌شود، در نظر داشته باشید که یک جلسه با سرپرست خود برنامه ریزی کنید تا در مورد محدودیت‌های نقش خود و اینکه چگونه می‌توانید در موقعیت فعلی خود بهترین عملکرد را داشته باشید، صحبت کنید.

کلام آخر

با دستیابی به موفقیت شخصی و حرفه‌ای می‌توانید به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود دست پیدا کنید، به طور کلی راجع به‌ تعریف استعدادیابی و اهمیت کشف استعداد پرداختیم، بیاموزید که چگونه مسیر موفقیت خود را کشف کنید تا ارتباطات موثری داشته باشید و بهتر است روی مدیریت زمان بسیار کار کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا