شاخه های روانشناسی سلامت و زمینه های آنها

 شاخه های روانشناسی سلامت و زمینه های آنها

“شک نکنید ارتباط همه چیز است…”

Branches of health psychology and their fields

انواع شاخه های روانشناسی سلامت:

  • روانشناسی سلامت بالینی / CIHP
  • روانشناسی سلامت عمومی / PHP
  • روانشناسی سلامت جامعه / COHP
  • روانشناسی سلامت بهداشت حرفه ای

 

 

  • روانشناسی سلامت بالینی / CIHP

Clinical Health Psychology CHIP

روانشناسی سلامت بالینی یک تخصص حرفه ای شناخته شده است که خدمات بالینی را در بین جمعیت ها و محیط های مختلف برای ارتقای سلامت و رفاه و پیشگیری، درمان و مدیریت بیماری و ناتوانی بررسی و اجرا می کند

روانشناسی سلامت بالینی سلامت را ترکیبی از عوامل روانی، اجتماعی، فرهنگی و بیولوژیکی می داند و این درک را در فعالیت های حرفه ای از جمله: تحقیقات. خدمات بالینی.مشاوره، آموزش و نظارت بر سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی و روانشناسان مشاوره سازمان ها، موسسات، مردم و سیاست گذاران ایجاد می کند.

 

 

مخاطبین روانشناسی سلامت بالینی چه کسانی هستند؟

افراد سالم (به منظور ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری).

– افرادی که در معرض خطر بیماری هستند (مانند ناقلین ژنتیکی، افرادی که رفتارهای پرخطر دارند).

– روانشناسی سلامت بالینی به هر فردی در هر سنی که دارای بیماری باشد خدمات می دهد که می توان از طریق استفاده از تکنیک ها یا روش های روانشناختی از بیماری فرد پیشگیری، درمان یا توانبخشی کرد.

– افرادی که مشکلات حاد سلامتی دارند یا نیازهای پیچیده مراقبت های بهداشتی دارند.

– افراد مبتلا به بیماری های مزمن.

 

مهارت ها و روش های ضروری مرتبط با روانشناسی سلامت بالینی عبارتند از:ارزیابی. مصاحبه بالینی؛ مشاهده رفتاری؛ ارزیابی شخصیت؛ ابزارهای خود گزارش عمومی و خاص بیماری؛ اقدامات روانی فیزیولوژیکی؛ بررسی پرونده پزشکی؛ پارامترهای بیولوژیکی مرتبط با بیماری های خاص. مداخله. روان درمانی مبتنی بر شواهد، ارتقای سلامت و مداخلات رفتاری ارائه شده به افراد، گروه ها و خانواده ها. مشاوره. مشاوره با تیم مراقبت های بهداشتی (از جمله اعضای خانواده)؛ حضور در تیم های چند رشته ای؛ توسعه برنامه. استفاده از روش های تحقیق برای توسعه و ارزیابی شیوه ها بر اساس بهترین شواهد موجود و توسعه روش های جدید ارزیابی برنامه.

 

  • روانشناسی سلامت عمومی / PHP

روانشناسان سلامت عمومی به مسائل بهداشتی در سطح جمعیت می پردازند. این روانشناسان جنبه های روانی ، زیستی، اجتماعی، پیشگیری و مدیریت بیماری را مطالعه می کنند. آنها همچنین در صورت لزوم مداخلات را تدوین می کنند.

به عنوان یک روانشناس سلامت عمومی، فرصت های زیادی برای کار با سایر متخصصان سلامت خواهید داشت. این شامل اپیدمیولوژیست ها، متخصصان ژنتیک، متخصصان تغذیه و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی می شود.

 

 

  • روانشناسی سلامت جامعه / COHP

یک روانشناس سلامت متمرکز بر جامعه، مسائل جامعه و چگونگی تأثیر آنها بر ساکنان منطقه را مطالعه می کند.

برای مثال، یک حامی سلامت جامعه ممکن است میزان عفونت آنفولانزا را در میان ساکنان مسن یک جامعه خاص بررسی کند. از آنجا، آنها ممکن است مداخلاتی در سطح جامعه برای مبارزه با گسترش بیماری طراحی و اجرا کنند. این ممکن است به شکل ایجاد مطالب اطلاعاتی در مورد نحوه محافظت از خود در برابر آنفولانزا و توزیع آنها در سراسر جامعه باشد. این شغل در پیشگیری و مداخله بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است. این وظیفه شماست که شیوع بیماری های واگیر را که معمولاً در سطح جامعه مطالعه می شود، به حداقل برسانید. ممکن است متوجه شوید که همکاری با سازمان‌های فدرال، بین‌المللی و غیرانتفاعی برای یک حامی سلامت جامعه امری عادی است.

 

البته بسیاری از افرادی که در این زمینه فعالیت می کنند در بخش غیرانتفاعی این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال، ممکن است با AARP برای بهبود دسترسی به درمان های مراقبت های بهداشتی برای سالمندان کار کنید. به عنوان مثالی دیگر، شما ممکن است از طرف یک بیمار برای رفع بدهی های پزشکی یا حداکثر استفاده از پوشش بیمه ای آنها حمایت کنید. به عبارت دیگر، این را به عنوان شغلی در نظر بگیرید که در آن می‌توانید نتایج ملموسی را هم برای افراد و هم برای جوامع در رابطه با خدمات مراقبت‌های بهداشتی ایجاد کنید. ………………

  • روانشناسی سلامت بهداشت حرفه ای

این نوع روانشناسی سلامت بر ارتباط ذهن و بدن اما در محدوده مشاغل خاص تمرکز دارد.

تمرکز اصلی روانشناسان در این زمینه شناسایی عوامل شغلی است که می تواند احتمال آسیب، پریشانی یا ابتلا به بیماری ها را افزایش دهد. اثرات هر عامل مرتبط با کار که شناسایی شده و سپس مورد توجه قرار می گیرد، می تواند بر سلامت کارمند و سلامت خانواده آنها نیز تأثیر بگذارد

به عنوان مثال، شما ممکن است تحقیق کنید که چگونه استرس بر عملکرد کارگران در خط مونتاژ تولید تأثیر می گذارد. به عنوان مثال دیگر، تمرکز مطالعه شما ممکن است بر این باشد که چگونه عواطف کار با کودکان آزار دیده بر رفاه مددکاران اجتماعی تأثیر می گذارد.

در بسیاری از موارد، کارگران این رشته با استفاده از اصول روانشناختی به دنبال ارتقای سلامت روحی و جسمی هستند. بنابراین، ممکن است از مشاوره گروهی با اولین پاسخ دهندگانی که در واکنش به یک بلایای طبیعی نقش داشته اند استفاده کنید. محیط مشاوره می تواند برای شرکت کنندگان خود یک انجمن برای به اشتراک گذاشتن احساسات و عواطف در مورد رویداد فراهم کند. همچنین می‌تواند با دانستن اینکه دیگران تجربه مشابهی را به اشتراک می‌گذارند، راحت باشد.

 

“شک نکنید ارتباط همه چیز است…”

 

منابع کمکی:

https://www.apa.org/search?query=health%20psychology

https://www.onlinepsychologydegree.info/lists/5-careers-in-health-psychology/

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
اسکرول به بالا